(ENGLISH BELOW PHOTOS)

Ahoj všichni!
Dnes vám ukážu jeden barevný recept, kterým potěšíte nejen děti. Ve zdobení se meze nekladou a na čokoládové náplni si jist pochutnáte! Košíčky aneb tartaletky přichází na BBakers.

Potřebujete: Na těsto: 180 g hladké mouky, 100 g másla, 1 žloutek, 30 g cukru moučka, 2 lžíce studené vody, špetka soli
Na krém: 250 g čokolády, 250 g šlehačky, 100 g másla

Smíchejte všechny ingredience na těsto a propracujte ho. Vtlačte do formiček nebo do muffinových košíčků jako já a dejte do lednice tak na hodinku. Mezitím si rozpusťte v hrnci čokoládu se šlehačkou a máslem a dejte také ochladit do lednice. 

Pečte košíčky na 180° asi 15 min, nechte vychladnout a plňte náplní. Nahoru ozdobte třeba jahodami a M&M's:)Hello everyone!

Today I want to show you one colorful recipe which will be enjoyed not only by kids. Decorate as you want but I am sure you all will fall in love with the chocolate filling. Enjoy and keep smiling!

What you need:
For dough: 180g all purpose flour, 100g butter, 1 egg yolk, 30g powder sugar, 2 spoons of cold water and pinch of salt

For filling: 250g of chocolate, 250g of cream and 100g butter

Mix all ingredients for the dough and knet it for a while. Press into tartlets forms or muffins forms (as I did) and let it cooll in fridge for about an hour. Meanwhile melt your chocolate with cream and butter so that it combines together and set to fridge as well.

Bake the dough in forms for 15 min at 180°. After they cool down, fill it with chocolate filling and decorate as you want. I used M&M's and strawberries.